Vlada Federacije BiH je donijela odluku kojom se daje saglasnost direktoru Federalnog zavoda za geologiju Hazimu Hrvatoviću da potpiše izjavu za učešće u projektu ERA-NET (primjenjena geoznanost).
– Odluka je proizašla iz poziva Evropske komisije za učešće u ovom projektu i u skladu sa strategijom EuroGeoSurveys – Asocijacije geoloških zavoda Evrope, čiji je član Federalni zavod za geologiju i fonda Horizon 2020 za period 2016.-2017. godine – rekao je u razgovoru za Fenu direktor Federalnog zavoda za geologiju Hazim Hrvatović.
U naredne tri godine učesnici projekta bavit će se specifičnim izazova važnim za održivo korištenje podzemnih resursa: geoenergije, podzemnih voda i mineralnih sirovina.
“Učešće u njemu prikazat ćemo kroz svoj redovni rad procijenjen na 88.000 eura. Na račun toga, Evropska komisija će kao grant sredstva uplatiti na Javni račun trezora 43.000 eura”, navodi Hrvatović.
U području geoenergije, ERA-NET će prikupljati, analizirati i pratiti pouzdane i nepristrane znanstvene informacije o geološkoj bazi energetskih resursa i mogućim posljedicama vezanim za njihovu potencijalnu eksploataciju, uključujući konvencionalne i nekonvencionalne: nafte i plin, ugljen, metan, geotermalni resursi, kao i CO2 skladištenje i pohranu energije.
Baza podataka, ističe Hrvatović, mora biti razvijena s ciljem, na duži rok, upravljanje i održavanje integrirane geološke baze podataka i karte potencijala podzemnih resursa.
“Imat će tehničke specifikacije, tako da ih potencijalni korisnik može koristiti. Ti podaci mogu obuhvatiti karte dubine i debljine stratigrafskih jedinica i određenih slojeva (vodonosnici, rudna tijela) koji se odnose na potencijal geoenergije; njihova svojstva bitna za procjenu izvedivosti, performanse i ponašanje; karte i presjeci glavnih strukturnih elemenata i rasjeda”, naglasio je Hrvatović.
Po njegovim riječima, u oblasti podzemnih voda, projekt će doprinijeti razvijanju i unapređivanju znanja i istraživanja potrebnih za procjenu utjecaja klimatskih promjena na podzemne i površinske vode i ovisnih ekosustava, posljedica za kvantitativno i hemijsko stanja podzemnih vode prema Okvirnoj direktivi voda.
To, između ostalog, podrazumijeva poboljšanje alata i modela za karakterizaciju podzemnih voda, vremenska i prostorna kretanja onečišćenja podzemnih voda, uključujući difuzno onečišćenja u poljoprivredi, te crpljenja podzemne vode potrebne za vodoopskrbu i navodnjavanje.
Također, ERA-NET će putem inteligencije umrežavanja i koordinacija, poboljšati i održavati bazu podataka o mineralnim sirovinama Evrope u skladu s INSPIRE direktivom, mineralnih sirovina, podataka energije i drugo.
“To će osigurati ekonomske geološke karte građevinskih materijala, industrijskih i metaličnih mineralnih sirovina u cijeloj Evropi i biće javno dostupne na internetu”, kaže Hrvatović.
U ovoj oblasti radit će se inventar mineralnih sirovina te popis ležišta mineralnih sirovina koji će biti integriranan u geografsku bazu podataka i kartu mineralnih sirovina Evrope i njegov potencijal razvoja i upotrebe.
“Korištenje standardiziranih i usklađenih panevropskih skupova podataka iz primarnih i sekundarnih izvora (na kopnu i moru) će doprinijeti poboljšanju investicijskih uvjeta za rudarstvo”, dodaje Hrvatović.
Ove aktivnosti se u cijelosti poklapaju sa projektima koje radi Federalni zavod za geologiju u skladu sa svojim nadležnostima a to su: izrada Katastra mineralnih sirovina, Katastra podzemnih pitkih voda i Katastra minerlanih termalnih i termomineralnih voda Federacije BiH.
“Veće korištenje podzemnih resura proizlazi iz rastuće potrebe za energijom i rastuće potražnje za vodom i mineralnim sirovinama i predstavlja ključne izazove koji zahtijevaju više integrirano, učinkovito i održivo korištenje tih resusra, te smanjivanje negativnog uticaja na zdravlje i okoliš. To istovremeno stvara značajne mogućnosti u smislu rasta i stvaranja novih radnih mjesta korištenje napredne tehnologije za optimalno upravljanje i korištenje resursa”, istakao je u razgovoru za Fenu direktor Federalnog zavoda za geologiju Hrvatović.
Nakon završetka ovog projekta slijedi druga faza projekta za koji trebaju biti izdvojena značajna sredstva Evropske komisije. vrelo ceppei.ba
Copyright © 2019 Enter.ba media, Mostar, BiH. Enter.ba nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora.
You must be logged in to post a comment Login